The News Courier in Athens, Alabama

April 23, 2013

Second round baseball schedule set


Associated Press

— April 26-27 (All times are CDT)

Class 1A

South

Shades Mountain at Fayetteville, Fri., 2 and 4 p.m.; (Sat., 1 p.m., if needed)

St. Luke’s at J.U. Blacksher, Uriah, Fri., 2 and 4 p.m. (Sat., noon if needed)

Maplesville at Billingsley, Fri., 4 and 6 p.m. (Sat., noon if needed)

Florala at Brantley, Fri., 4 and 6:30 p.m. (Sat., 1 p.m. if needed)

North

Shoals Christian at Athens Bible, Fri., 1:30 and 3:45 p.m. (Sat., noon if needed)

South Lamar at Sumiton Christian, Fri., Fri., 12:30 and 3:30 p.m. (Sat., noon if needed)

Addison at Ragland, Fri., 2 and 4 p.m. (Sat., 3 p.m. if needed) TIMES REVISED

Spring Garden at Cedar Bluff, Fri., 5 and 7 p.m. (Sat., 10 a.m. if needed)

Class 2A

South

Montgomery Academy at Prattville Christian, Fri., 4:30 and 7 p.m. (Sat., 1 p.m. if needed)

Mobile Christian at Flomaton, Fri., 4 and 6 p.m. (Sat., noon if needed)

Zion Chapel vs. Luverne, Fri., 5 and 7:30 p.m. (Sat., noon if needed)

Providence Christian at G.W. Long, Fri., 4:30 and 7 p.m. (Sat., noon if needed)

North

Hatton at Sheffield, Fri., 4:30 and 7 p.m. (Sat., 1 p.m. if needed)

Horseshoe Bend at Randolph County, Fri., 1 and 4 p.m. (Sat., 1 p.m. if needed)

Pleasant Valley at Ranburne, Fri., 4:30 and 7 p.m. (Sat., 1 p.m. if needed)

Westbrook Christian at Section, Fri., 4:30 and 6:30 p.m. (Sat., 1 p.m. if needed)

Class 3A

South

American Christian at Leeds, at Leeds MS, Fri., 4:30 and 7 p.m. (Sat., 1 p.m. if needed)

W.S. Neal at Opp, Fri., 4:30 and 7 p.m. (Sat., 12:30 p.m. if needed)

Trinity Presbyterian at Sipsey Valley, Fri., 4:30 and 7 p.m. (Sat., noon, if needed)

Slocomb at Montgomery Catholic, Fri., 1:30 and 3:30 p.m. (Sat., 3 p.m. if needed)

North

Madison Academy at Mars Hill Bible, Fri., 4:30 and 7 p.m. (Sat., 2 p.m. if needed)

Glencoe at Piedmont, Fri.,  5 and 7 p.m. (Sat., 1 p.m. if needed)

Plainview at J.B. Pennington, Fri., 4:30 and 7 p.m. (Sat., 2:30 p.m. if needed)

Cordova at Winfield, Fri., 5 and 7:30 p.m. (Sat., 2 p.m. if needed)

Class 4A

South

Jemison at Bibb County, Fri., 5 and 7 p.m. (Sat., 6 p.m. if needed)

UMS-Wright at Thomasville, Fri., 4:30 and 7 p.m. (Sat., noon if needed)

Beauregard at Childersburg, Fri., 4 and 6:30 p.m. (Sat., noon if needed)

Charles Henderson at Alabama Christian, at AUM Complex, Fri., 5 and 7:30 p.m. (Sat., 2 p.m. if needed)

North

Brooks at Central-Florence, Fri., 4:30 and 7 p.m. (Sat., noon if needed)

Oneonta at Cleburne County, Fri., 4:30 and 7 p.m. (Sat., 4 p.m. if needed)

Jacksonville at Alexandria, Fri., 4:30 and 7 p.m. (Sat., noon if needed)

Madison County at Ardmore, Fri., 5 and 7 p.m. (Sat., 1 p.m. if needed)

Class 5A

South

Brookwood at McAdory, Fri., 5 and 7:30 p.m. (Sat., 1 p.m. if needed)

Faith Academy at Spanish Fort, Fri., 5 and 7 p.m. (Sat., 1 p.m. if needed)

Valley at Marbury, Fri., 5 and 7:30 p.m.; (Sat., 1 p.m. if needed)

Rehobeth at Russell County, Fri., 4:30 and 7 p.m. (Sat., noon if needed)

North

Hartselle at Cullman, Fri., 5 and 7 p.m. (Sat., 2 p.m. if needed)

Briarwood Christian at Homewood, Fri., 5 and 7 p.m. (Sat., 1 p.m. if needed)

Pinson Valley at Mortimer Jordan, Fri., 5 and 7:30 p.m. (Sat., noon if needed)

Etowah at Southside-Gadsden, Fri., 5 and 7 p.m. (Sat., 2 p.m. if needed)

                   

Class 6A

South

Spain Park at Pelham, Fri., 4:30 and 6:30 p.m. (Sat., 11 a.m. if needed)

Baker at Mary Montgomery, Fri., 4:30 and 7 p.m. (Sat., 1 p.m. if needed)

Auburn at Smiths Station, Fri., 5 and 7:30 p.m. (Sat., noon if needed)

Foley at Fairhope, Fri., 5 and 7:30 p.m. (Sat., 2 p.m. if needed)

North

Sparkman at Bob Jones, Fri., 4:30 and 7 p.m. (Sat., 1 p.m. if needed)

Tuscaloosa County at Hoover, Fri., 4:30 and 7 p.m. (Sat., 1 p.m. if needed)

Vestavia Hills at Hewitt-Trussville, Fri., 4:30 and 7 p.m. (Sat., noon if needed)

Grissom at Oxford, Fri., 4:30 and 7 p.m. (Sat., 1 p.m. if needed)