The News Courier in Athens, Alabama

Local News 2

February 16, 2014

Girls Regional Pairings

— South Regional

Dothan Civic Center

CLASS 1A

Geneva County (25-4) vs. Sunshine (17-4), Tuesday, 3 p.m.

St. Luke's Episcopal (20-6) vs. Brantley (23-5), Tuesday, 6 p.m.

Finals

Friday, 3:40 p.m.

CLASS 2A

Providence Christian (19-6) vs. Elba (13-8), Wednesday, 3 p.m.

Samson (26-1) vs. Leroy (18-7), Wednesday, 6 p.m.

Finals

Saturday, 9 a.m.

CLASS 3A

Daleville (23-5) vs. Straughn (26-1), Thursday, 9 a.m.

Abbeville (18-6) vs. Cottage Hill Christian, Thursday, noon

Finals

Saturday, 12:20 p.m.

CLASS 4A

Charles Henderson (19-2) vs. Clarke County (20-3), Thursday, 3 p.m.

Brewbaker Tech (23-6) vs. UMS-Wright (19-11), Thursday, 6 p.m.

Finals

Saturday, 3:40 p.m.

CLASS 5A

Eufaula (11-13) vs. B.C. Rain (24-5), Wednesday, 9 a.m.

Russell County (10-10) vs. Faith Academy (22-5), Wednesday, noon

Finals

Friday, 12:20 p.m.

CLASS 6A

Baldwin County (21-4) vs. Blount (29-3), Tuesday, 9 a.m.

Enterprise (23-10) vs. Murphy (18-7), Tuesday, noon

Finals

Friday, 9 p.m.

 

Central Regional

At Dunn-Oliver Acadome, Alabama State U.

Montgomery

CLASS 1A

Winterboro (23-7) vs. Holy Spirit (22-5), Tuesday, 3 p.m.

Loachapoka (24-2) vs. Keith (21-7), Tuesday, 6 p.m.

Finals

Friday, 12:20 p.m.

CLASS 2A

Luverne (16-10) vs. Aliceville (19-4), Monday, 3 p.m.

Montgomery Academy (22-5) vs. R.C. Hatch (11-10), Monday, 6 p.m.

Finals

Thursday, 6:20 p.m.

CLASS 3A

Greensboro (21-4) vs. Midfield (18-8), Wednesday, 3 p.m.

Sipsey Valley (21-6) vs. Trinity Presbyterian, Wednesday, 6 p.m.

Finals

Friday, 3:40 p.m.

CLASS 4A

Calera (23-4) vs. Childersburg (13-8), Thursday, 9 a.m.

Carbon Hill (24-8) vs. Handley (19-7), Thursday, noon

Finals

Saturday, 9 a.m.

CLASS 5A

Paul Bryant (24-5) vs. Sylacauga (25-3), Tuesday, 9 a.m.

Central-Tuscaloosa (20-7) vs. Valley (19-2), Tuesday, noon

Finals

Thursday, 3 p.m.

CLASS 6A

Oak Mountain (20-13) vs. Jeff Davis (22-6), Wednesday, 9 a.m.

Spain Park (25-7) vs. Opelika (21-5), Wednesday, noon

Finals

Friday, 9 a.m.

Northeast Regional

Pete Mathews Coliseum, Jacksonville State U.

CLASS 1A

Skyline (24-4) vs. Spring Garden (25-4), Tuesday, 3 p.m.

Woodville (21-8) vs. Cedar Bluff, Tuesday, 6 p.m.

Finals

Friday, 3:40 p.m.

CLASS 2A

Sand Rock (27-3) vs. Woodland (29-1), Wednesday, 3 p.m.

North Sand Mountain (27-1) vs. Lanett (18-5), Wednesday, 6 p.m.

Finals

Saturday, 9 a.m.

Text Only
Local News 2
Poll

What is your favorite Easter candy?

Chocolate bunnies
Marshmallow chicks
Chocolate eggs with filling
     View Results
Facebook
AP Video
Raw: More Than 100,000 Gather for Easter Sunday Raw: Greeks Celebrate Easter With "Rocket War" Police Question Captain, Crew on Ferry Disaster Raw: Orthodox Christians Observe Easter Rite Ceremony Marks 19th Anniversary of OKC Bombing Raw: Four French Journalists Freed From Syria Raw: Massive 7.2 Earthquake Rocks Mexico Captain of Sunken SKorean Ferry Arrested Raw: Fire Destroys 3 N.J. Beachfront Homes Raw: Pope Presides Over Good Friday Mass Raw: Space X Launches to Space Station Superheroes Descend on Capitol Mall Man Charged in Kansas City Highway Shootings Obama Awards Navy Football Trophy Anti-semitic Leaflets Posted in Eastern Ukraine Raw: Magnitude-7.2 Earthquake Shakes Mexico City Ceremony at MIT Remembers One of Boston's Finest Raw: Students Hurt in Colo. School Bus Crash Deadly Avalanche Sweeps Slopes of Mount Everest
Twitter Updates
Hyperlocal Search
Premier Guide
Find a business

Walking Fingers
Maps, Menus, Store hours, Coupons, and more...
Premier Guide
Stocks
Parade
Magazine

Click HERE to read all your Parade favorites including Hollywood Wire, Celebrity interviews and photo galleries, Food recipes and cooking tips, Games and lots more.
Business Marquee