The News Courier in Athens, Alabama

April 24, 2013

First round sub-state soccer playoff schedule


Associated Press

— Soccer playoffs begin Saturday for 1A-4A and 6A teams. Here is the full schedule for Saturday's games:



GIRLS

Class 1A-4A

First Round

(April 27, unless otherwise noted)

South

Houston Academy at UMS-Wright, Sat., Apr. 27, 3 p.m.

Bayside Academy at Providence Christian, Sat., Apr. 27, 5 p.m.

Montgomery Catholic at Montgomery Academy, Sat., Apr. 27, 5 p.m.

Trinity Presbyterian at Saint James, Sat., Apr. 27, 5 p.m.

Calera at Holtville, Friday, Apr. 26, 5 p.m.

Elmore County at Holy Spirit, Sat., Apr. 27, 1 p.m.  TIME REVISED

Susan Moore at Indian Springs, Sat., Apr. 27, 4 p.m.

Altamont at Oneonta, Sat., Apr. 27, 5 p.m.

North

Lincoln at Jacksonville, Sat., Apr. 27, 5:30 p.m.

Childersburg at Donoho, Sat., Apr. 27, 5 p.m.

Athens Bible at Guntersville, Sat., Apr. 27, 2 p.m.

Westbrook Christian at Mars Hill Bible, Sat., Apr. 27, 4 p.m.

Madison County at West Limestone, Sat., Apr. 27, 5 p.m.

West Morgan at Randolph, Sat., Apr. 27, 10 a.m.

Westminster Christian at Pope John Paul II, at UAH Field, Sat., Apr. 27, 2 p.m.

St. Bernard at Madison Academy, Sat., Apr. 27, 5 p.m.

Class 6A

South

Mary Montgomery at Baker, Sat., Apr. 27, 5 p.m.

Alma Bryant at McGill-Toolen, Mobile, Lipscomb Stadium, Sat., Apr. 27, 5 p.m.

Northview at Fairhope, Sat., Apr. 27, 3 p.m.

Daphne at Enterprise, Sat., Apr. 27, 5 p.m.

Stanhope Elmore at Auburn, Sat., Apr. 27, 5 p.m.

Smiths Station at Prattville, Stanley Jensen Stadium, Sat., Apr. 27, 5 p.m.

Thompson at Northridge, Sat., Apr. 27, 5 p.m.

Tuscaloosa County at Oak Mountain, Sat., Apr. 27, 5 p.m.

North

Vestavia Hills at Spain Park, Fri., Apr. 26, 6:30 p.m.

Hoover at Mountain  Brook, Fri., Apr. 26, 6:30 p.m.

Pell City at Hewitt-Trussville, Civic Center Soccer Field, Sat., Apr. 27, noon

Gardendale at Gadsden City, Fri., Apr. 26, 6:30 p.m.

James Clemens at Huntsville, Fri., Apr. 26, 7 p.m.

Grissom at Bob Jones, Sat., Apr. 27, 7 p.m.

Decatur at Sparkman, Sat., Apr. 27, 9 a.m.

Hazel Green at Austin, Sat., Apr. 27, 10:30 a.m.

BOYS

Class 1A-4A

First Round

(April 27, unless otherwise noted)

South

Charles Henderson at UMS-Wright, Sat., Apr. 27, 1 p.m.

Bayside Academy at Andalusia, Sat., Apr. 27, 6 p.m.

Brewbaker Tech at Trinity Presbyterian, Sat., Apr. 27, 7 p.m.

Montgomery Academy at Alabama Christian, Sat., Apr. 27, 6:30 p.m.

American Christian at Tallassee, Fri., Apr. 26, 4 p.m.

Holtville at Holy Spirit, Sat., Apr. 27, 7 p.m.

Fultondale at Westminster, Oak Mountain, Sat., Apr. 27, 7 p.m.

Indian Springs at Altamont, Sat., Apr. 27, 7 p.m.

North

Childersburg at Oneonta, Sat., Apr. 27, 7 p.m.

Susan Moore at Jacksonville, Sat., Apr. 27, 7 p.m.

Crossville at Faith Christian, Anniston, Sat., Apr. 27, 1 p.m.

Donoho at Collinsville, Sat., Apr. 27, 4 p.m.

Priceville at Mars Hill Bible, Sat., Apr. 27, 6 p.m.

Athens Bible at Tanner, Sat., Apr. 27, 6 p.m.

Madison Academy at Randolph, Sat., Apr. 27, noon

Madison County at Westminster Christian, Huntsville, Sat., Apr. 27, 7 p.m.

Class 6A

South

Murphy at Davidson, at Spring Hill College, Sat., Apr. 27, 5:30 p.m.

Theodore at McGill-Toolen, Lipscomb Stadium, Mobile, Sat., Apr. 27, 7 p.m.

Dothan at Daphne, Sat., Apr. 27, 6 p.m.

Fairhope at Enterprise, Fri., Apr. 26, 6 p.m.

Wetumpka at Auburn, Sat., Apr. 27, 7 p.m.

Opelika at Prattville, Stanley-Jensen Stadium, Sat., Apr. 27, 7 p.m.

Pelham at Northridge, Fri., Apr. 26, 7 p.m.

Tuscaloosa County at Oak Mountain, Sat., Apr. 27, 7 p.m.

North

Mountain Brook at Hoover, Friday, Apr. 26, 7 p.m.

Spain Park at Vestavia Hills, Friday, Apr. 26, 7 p.m.

Gadsden City at Hewitt-Trussville, Civic Center Field, Sat., Apr. 27, 2 p.m.

Gardendale at Oxford, Sat., Apr. 27, 1 p.m.

James Clemens at Grissom, Fri., Apr. 26, 7 p.m.

Huntsville at Bob Jones, Sat., Apr. 27, 2 p.m.

Florence at Sparkman, Sat., Apr. 27, noon

Buckhorn at Decatur, Fri., Apr. 26, 6 p.m. REVISED