The News Courier in Athens, Alabama

February 16, 2013

Friday's prep basketball scores from around the state


Associated Press

Northeast

Collinsville 89, Jefferson Christian Academy 33

Ragland 75, Valley Head 57

Skyline 72, Sacred Heart 59

Spring Garden 51, Shades Mountain Christian 39

 

Northwest

Hubbard 66, Phillips-Bear Creek 61

Parrish 73, Decatur Heritage 50

Shoals Christian 79, Belgreen 50

 

South

Brantley 70, Geneva County 38

J.F. Shields 61, Pleasant Home 37

Linden 71, McIntosh 45

Sunshine 64, Saint Luke's Episcopal 60

 

Central

Keith 76, Holy Spirit 40

Loachapoka 58, Talladega County Central 53

Pickens County 70, Autaugaville 59

St. Jude 93, Winterboro 37

 

2A Sub-Regional

Northeast

LaFayette 67, Ranburne 43

Lanett 101, Woodland 24

North Sand Mountain 71, Gaston 45

Westbrook Christian 62, Section 51

 

Northwest

Cold Springs 61, Altamont 58

Hatton 44, Colbert Heights 28

Tanner 80, Red Bay 44

Vincent 76, Sulligent 41

 

South

Elba 57, Leroy 38

Houston Academy 78, Ariton 49

Washington County 63, New Brockton 52

Wicksburg 50, Houston County 35

 

Central

Aliceville 87, Millry 48

Luverne 77, Montgomery Academy 64

Prattville Christian Academy 56, Central-Hayneville 46

R.C. Hatch 80, Choctaw County 51

 

3A Sub-Regional

Northeast

Ashville 65, Piedmont 63

Holly Pond 72, Geraldine 64

Pisgah 96, New Hope 77

Weaver 63, Glencoe 58

 

Northwest

Hanceville 55, Hamilton 50

Madison Academy 73, Deshler 56

Mars Hill Bible 79, West Morgan 54

Winfield 53, Danville 52

 

South

Barbour County 78, Geneva 44

Cottage Hill 61, Straughn 55

Daleville 62, Abbeville 55

Southside-Selma 62, Bayside Academy 58

 

Central

Greensboro 58, American Christian Academy 36

Holt 65, Sipsey Valley 60

Leeds 55, Trinity Presbyterian 38

Midfield 58, Central Coosa 42

 

4A Sub-Regional

Northeast

Anniston 51, Jacksonville 46

Guntersville 50, Randolph County 37

Madison County 65, Douglas 41

Munford 48, Hokes Bluff 46

 

Northwest

Brooks 60, Wilson 35

Butler County Magnet School 38, Fairview 36

J.O. Johnson 58, Oneonta 41

 

South

Brewbaker Tech 64, Bullock County 62

Charles Henderson 81, B. T. Washington Magnet 41

Escambia County 87, Monroe County 65

Wilcox Central 60, Clarke County 46

 

Central

Carbon Hill 72, Calera 60

Dallas County 46, Dadeville 33

Dora 61, Bibb County 50

Handley 54, Childersburg 53

 

5A Sub-Regional

Northeast

Center Point 46, Homewood 44

Columbia 59, Boaz 47

Fort Payne 80, Scottsboro 79

Ramsay 75, Pinson Valley 66

Northwest

East Limestone 44, Russellville 39

Parker 54, Mortimer Jordan 42

Wenonah 128, Walker 42

 

South

B.C. Rain 83, LeFlore 68

Eufaula 76, Saraland 52

Faith Academy 64, Williamson 46

Russell County 67, Jackson 63

 

Central

Paul Bryant 83, Greenville 43

Shelby County 66, Valley 56

Sumter Central High School 65, Central-Tuscaloosa 52

Talladega 66, Benjamin Russell 60

 

6A Sub-Regional

Northeast

Clay-Chalkville 54, Grissom 37

Huffman 57, Shades Valley 56

Lee-Huntsville 64, Oxford 61

Mountain Brook 60, Carver-Birmingham 52

 

Northwest

Hazel Green 63, Austin 55

Hillcrest 52, Minor 37

Hoover 74, Tuscaloosa County 40

Sparkman 67, James Clemens 53

 

South

Baldwin County 75, Enterprise 64

McGill-Toolen 63, Baker 53

Northview 78, Daphne 52

 

Central

Carver-Montgomery 65, Central-Phenix City 63

Opelika 57, Jeff Davis 52

Spain Park 74, Wetumpka 53

Thompson 43, Oak Mountain 30

 

GIRLS BASKETBALL

2A Sub-Regional

South

Elba 41, Leroy 39

 

5A Sub-Regional

South

Russell County 49, Jackson 37

 

6A Sub-Regional

Central

Carver-Montgomery 59, Central-Phenix City 43