The News Courier in Athens, Alabama

October 16, 2013

Tanner makes a move in prep poll

By Jonathan Deal
jonathan@athensnews-courier.com

— Tanner took advantage of a Washington County loss last week to Sweet Water and moved into the No. 2 slot in Class 2A in this week’s ASWA prep football poll. The Rattlers narrowly missed a chance to retake the No. 1 spot where they began the season.

The new No. 1 team, Mobile Christian, received 18 first-place votes to Tanner’s 10. No. 3 Lanett received the other first-place vote in 2A.

Class 6A Hoover joined Class 3A Madison Academy as the poll’s unanimous No. 1 teams, as both earned all 31 first-place votes from this week’s panel.

Tanner could have a chance to retake that No.1 spot with a win over Hatton Friday as Mobile Christian hosts No. 6 Washington County. The other newly minted No.1 team, UMS-Wright plays 4A No. 6 Andalusia. The third pairing is Class 1A No. 1 Pickens County playing at No. 5 Marion County.

Other matchups involving ranked teams include Class 6A No. 4 Vestavia Hills hosting No. 5 Shades Valley and No. 2 Smiths Station at No. 7 Opelika; Class 3A No. 2 Piedmont hosting No. 7 Saks, and No. 5 Straughn at No. 3 T.R. Miller; Class 1A No. 4 Addison at No. 6 Falkville, and AISA No. 5 Bessemer Academy at No. 6 Fort Dale Academy.

 

ASWA‚ÄąPrep Football Poll

Class 6A

1. Hoover (31) (7-0)................................372

2. Smiths Station (7-0)............................261

3. Bob Jones (7-0)..................................236

4. Vestavia Hills (6-1)..............................200

5t. Auburn (6-1)......................................139

5t. Shades Valley (7-0)............................139

7. Opelika (6-1)........................................133

8. Clay-Chalkville (6-1).............................112

9. McGill-Toolen (6-1)...............................77

10. Spain Park (7-0).................................38

Others receiving votes: Blount (6-1) 35, Tuscaloosa Co. (6-1) 12, Oxford (5-2) 5, Murphy (6-1) 3, Daphne (5-2) 1, Fairhope (6-1) 1, Florence (5-2) 1, Gadsden City (3-4) 1, Prattville (4-2) 1.

Class 5A

1. Spanish Fort (29) (7-0)....................366

2. Jackson (2) (7-0)..............................281

3. Muscle Shoals (7-0).........................249

4. Homewood (6-1)...............................204

5. Benjamin Russell (6-1).....................172

6. McAdory (6-1)...................................170

7. Southside-Gadsden (7-0)..................114

8. Center Point (6-1)...............................63

9. Cullman (6-1)......................................62

10. Saraland (6-1)...................................34

Others receiving votes:  St. Paul’s (5-2) 23, Etowah (6-1) 13, Pleasant Grove (6-1) 9, Briarwood Chr. (5-2) 2, Hartselle (5-2) 2, Vigor (5-2) 2, Walker (5-2) 1.

Class 4A

1. UMS-Wright (17) (6-1).......................322

2. Charles Henderson (9) (7-0).............297

3. Central-Clay Co. (2) (7-0)..................248

4. Bibb Co. (1) (7-0)...............................202

5. Oneonta (6-1).....................................176

6. Andalusia (1) (7-0).............................160

7. Calera (1) (6-1)...................................156

8. Tallassee (6-1)......................................72

9. Dadeville (6-1)......................................71

10. J.O. Johnson (6-1)..............................33

Others receiving votes: Munford (6-1) 12, Guntersville (6-1) 7, Beauregard (5-2) 4, Central-Florence (6-1) 3, Jemison (6-1) 2, Haleyville (6-1) 1, Hillcrest-Evergreen (4-3) 1.

Class 3A

1. Madison Acad. (31) (7-0)..................372

2. Piedmont (7-0)..................................278

3. T.R. Miller (7-0).................................248

4. Fayette Co. (6-1)...............................182

5. Straughn (6-1)...................................158

6. Trinity (6-1)........................................146

7. Saks (7-0)..........................................128

8. Colbert Co. (7-0)................................123

9. Leeds (5-2)..........................................63

10. Dale Co. (7-0)....................................55

Others receiving votes: Hamilton (6-1) 10, Lauderdale Co. (5-2) 3, Hanceville (6-1) 1.

Class 2A

1. Mobile Chr. (18) (7-0)........................330

2. Tanner (10) (6-1)...............................294

3. Lanett (1) (7-0)...................................241

4. Fyffe (6-1)..........................................182

5. Fultondale (7-0)..................................170

6. Washington Co. (1) (6-1)...................167

7. Luverne (1) (7-0)................................142

8. Oakman (6-1)......................................89

9. Sweet Water (5-2)................................43

10. Ranburne (7-0)...................................41

Others receiving votes: G.W. Long (6-1) 36, Houston Acad. (6-1) 9, Lexington (6-1) 7, Lamar Co. (6-1) 5, Reeltown (4-3) 4, Aliceville (5-2) 2, Isabella (6-1) 2, Red Bay (5-2) 2, Montgomery Acad. (6-1) 1.

Class 1A

1. Pickens Co. (27) (7-0)......................360

2. Maplesville (4) (7-0).........................289

3. Brantley (6-1)...................................244

4. Addison (7-0)....................................218

5. Marion Co. (6-1)................................181

6. Falkville (6-0)....................................143

7. Linden (5-2)........................................93

8. Valley Head (7-0)................................91

9. Loachapoka (6-1)...............................88

10. McKenzie (6-1).................................34

Others receiving votes: Ragland (5-1) 8, Berry (4-3) 5, R.A. Hubbard (5-2) 4, Collinsville (6-1) 3, Fayetteville (5-2) 3, Autaugaville (5-2) 2, Geneva Co. (5-2) 1.

AISA

1. Edgewood Acad. (27) (8-0)..............356

2. Restoration (7-1)...............................269

3. Monroe Acad. (4) (7-0)......................267

4. Marengo Acad. (7-0).........................217

5. Bessemer Acad. (7-1).......................181

6. Fort Dale Acad. (6-1)........................137

7. Kingwood Acad. (7-1).........................93

8. Pickens Acad. (6-1)............................88

9. Tuscaloosa Acad. (5-2)......................73

10. Autauga Acad. (5-2).........................48

Others receiving votes: Patrician (6-2) 13, Escambia Acad. (6-2) 11, Wilcox Acad. (5-2) 7, Macon-East (3-4) 5, Abbeville Chr. (6-2) 1, Clarke Prep (4-3) 1.