The News Courier in Athens, Alabama

March 20, 2013

Maclin, Malone finalist for state awards


For The News Courier

— Two Limestone County basketball players have been nominated for the Mr. and Miss Basketball award. Clements’ DaNeshia “Lou Lou” Malone has been nominated for Miss Basketball for the second consecutive season.

It’s Maclin’s first nomination for Mr. Basketball in Class 2A.

A total of 42 players were selected finalists for the Alabama Sports Writers Association Player of the Year in each of seven boys and girls classes.

Mr. Basketball will be chosen from among the 21 boys candidates while and Miss Basketball is selected from the 21 girls finalists. Class players of the year along with Mr. and Miss Basketball will be announced during the ASWA banquet on April 4.

Three boys and three girls are returning Player of the Year in their respective classes, including girls state Gatorade Player of the Year Marqu’es Webb of Hoover – boys Gatorade Player of the Year will be announced on March 21. Webb earned the 2011 Class 4A Player of the Year as a sophomore at Brewbaker Tech and was a Class 6A finalist last year at Hoover.

Girls Class 5A finalist Shakayla Thomas of Sylacauga was the 2012 Player of the Year while finalist Alex Gholston of R.A. Hubbard is the two-time Class 1A Player of the Year.

On the boys side, Class 5A De'Runnya Wilson of Wenonah, Class 3A Josh Langford of Madison Academy and AISA MarQuen Mitchell of Lee-Scott were all selected Player of the Year in 2012.

Girls 2012 Class 6A Player of the Year runner-up Morgan William of Shades Valley joins three-time finalist Webb while all three Class 5A finalists in 2012 were also selected this year. In addition to Sylacauga’s Thomas, Brewer’s Riley Northway, last year’s runner-up, and Faith Academy’s Jasmine Rhodes are also finalists.

Other 2013 finalists from last year are Class 3A DaNeshia Malone of Clements, Class 2A Leah Strain of Woodland – class Player of the Year runner-up each of the past two years – along with all three from Class 1A. Joining R.A. Hubbard’s Gholston are Covenant Christian’s Anna Claire Noblit and Amber Roberts of McIntosh while AISA’s Breanne DeBaets of Lee-Scott was also finalist in 2012.

Other boys finalists from 2012 are Class 6A Hazel Green’s Lewis Sullivan and Albertville’s Riley Norris, who was a Class 5A finalist, and Class 3A Jimmie Taylor of Greensboro.

ASWA Player of the Year Finalists

BOYS

CLASS 6A

Jeremy Johnson, Carver-Montgomery, Sr., F, 6-6

Riley Norris, Albertville, Jr., F, 6-7

Lewis Sullivan, Hazel Green, Jr., F, 6-7

CLASS 5A

Justin Coleman, Wenonah, Jr., PG, 5-10

Tyler Madison, Shelby County, Sr., G, 6-4

De'Runnya Wilson, Wenonah, Sr., F, 6-6

CLASS 4A

C.J. Duncan, St. James, Sr., G, 6-0

William Lee, Dallas County, Jr., F, 6-8

Seab Webster, Madison County, Sr., F, 6-6

CLASS 3A

Josh Langford, Madison Academy, Fr., G, 6-5

Xavier Moon, Central-Coosa, Sr., G, 6-1

Jimmie Taylor, Greensboro, Sr., C, 6-9

CLASS 2A

Greg Maclin, Tanner, Sr., G, 6-2

Josh Thomas, Montgomery Academy, So., G, 6-0

Alex Thompson, Houston Academy, Sr., G, 6-8

CLASS 1A

Wesley Person Jr., Brantley, Jr., G, 6-2

DeShawn Reibesehl, Marion County, Sr., G, 6-3

Andrew Rogers, St. Jude, Jr., F, 6-5

AISA

Ant Holtzclaw, Glenwood, Jr., G, 6-2

Jaylen McCoy, East Memorial Christian, So., G, 5-10

MarQuen Mitchell, Lee-Scott, Sr., PG, 6-2

GIRLS

CLASS 6A

Alexis Jennings, Sparkman, Jr., F, 6-1

Marqu’es Webb, Hoover, Sr., F/C, 6-1

Morgan William, Shades Valley, Jr., PG, 5-4

CLASS 5A

Riley Northway, Brewer, Jr., C, 6-1

Jasmine Rhodes, Faith Academy, Sr., G, 5-9

Shakayla Thomas, Sylacauga, Jr., F, 6-0

CLASS 4A

Quanetria Bolton, Anniston, Jr., F, 6-0

Destiney Elliott, Oneonta, Jr., F, 5-11

Hannah Nichols, Madison County, Sr., G/F, 5-10

CLASS 3A

Chatara Cox, Lauderdale County, Jr., F, 5-8

DaNeshia Malone, Clements, Sr., C, 6-1

Malesha Williams, Greensboro, Jr., F, 5-7

CLASS 2A

Elizabeth Dowd, Providence Christian, Sr., F, 5-8

Kristen Emerson, Prattville Christian, Sr., G, 6-1

Leah Strain, Woodland, Jr., G, 5-4

CLASS 1A

Alex Gholston, R.A. Hubbard, Sr., G, 5-6

Anna Claire Noblit, Covenant Christian, Jr., G, 5-6

Amber Roberts, McIntosh, Sr., C, 6-2

AISA

Breanne DeBaets, Lee-Scott, Sr., G, 5-9

April Palmer, Sparta, Jr., G, 5-5

Madison Prewett, Lee-Scott, Jr., G, 5-4